דיאטה או סדנת הרזיה?

יש הרבה סיבות טובות להיזהר משיטות שונות ומשונות המקובלות במקומותינו ומבטיחות טיפול בעודף משקל ובהפרעות תזונה, על ידי דיאטות ועוד 'פטנטים'. במדינות אירופה רבות (איטליה, לדוגמה) טיפול בהשמנה ובהפרעות תזונה דורש רשיון לעיסוק ברפואה. ולא בכדי! הפרעות תזונה הינן מקור מוכח לרוב  המחלות ויש מחקרים רבים גם למחלת הסרטן.

התמודדות מוצלחת בהפרעות תזונה וחיסול עודף משקל המוגדר כאחת מהמחלות הקשות של המאה ה-20 וה-21, דורש ידע רב בפיזיולוגיה, ביו-כימיה, חילוף חומרים בגוף, אנתרופולוגיה, פסיכולוגיה קלינית ותחומי רפואה נוספים. זהו ידע שנרכש בדרך כלל על ידי אנשי מקצוע שלומדים בבית הספר לרפואה.

תפריט דיאטת דוקאןמעל 80.000 שיטות ל'דיאטה' התפרסמו בעולם בשלושים השנים האחרונות. רובן ככולן נכשלו! הסיבה לכך הגיונית ופשוטה. האדם לא ישתנה על ידי שינוי המזון בצלחת…. מזון  יכול להשתנות אבל עד שלא נשנה את דרך החשיבה שלנו – שום דבר טוב לא יקרה, בוודאי לא לאורך זמן.  ההתנהגות הכוללת שלנו בחיים וההתנהגות התזונתית שלנו ישתנו אך ורק אם נשנה  את עצמנו!

טעות  נפוצה היא לחשוב שדיאטות אינן מזיקות לטווח ארוך. כיום כבר יודעים שניסיונות להשיל משקל על ידי דיאטות שונות כמו דיאטת דוקאן, דיאטת אטקינס, דיאטת hcg ואחרות, מאיץ את קצב ההשמנה. אחרי דיאטה לא נכונה, לא רק חוזרים למשקל הקודם, אלה תמיד מוסיפים עוד קילוגרמים. אחרי תקופה מסויימת מנסים 'משהו אחר'. מתחילים עוד דיאטה, נכשלים וחוזר חלילה…. אנשים מנוסים בדיאטות כושלות נעשים מתוסכלים וציניים. הדימוי העצמי שלהם מתרסק שוב ושוב וכמו כן  מרגישים 'קורבן' וחסרי אונים בקשר לגופם ולחייהם."ותיקי דיאטות" מופצצים בטונות של מידע שגוי והספקנות סוגרת לפניהם את הדרך להצלחה. כשלון בדיאטה פוגע בביטחון ובהערכה העצמית של בני אדם. בשלב מסויים הם מאבדים תקווה והרי אין נזק גרוע מזה.

במקרים רבים, הדיאטות מהוות 'תרומה' למגפת ההשמנה. לא קל להתמודד עם שפע הולך וגדל של המזון, חידושים טכנולוגיים ותיעוש של מזון המאפשר הכנה מהירה וקלה של מזון לא איכותי, תוך דקות ספורות.  גם כלי התקשורת תורמים את חלקם בפרסום פרוע ובוטה של מוצרי מזון 'סקסיים' שבעצם רק מזיקים לבריאותינו.

הפתרון שלנו הוא הזמנה לאורח חיים בריא, תוך כדי שינוי צורת חשיבה, הבנה ושינוי הרגלי תזונה וחיים לכיוון בריאותי.

Comments are closed.

כל הזכויות שמורות ל-BlueBuy © אתר מידע ומאמרים מקצועיים